Není postroj jako postroj. Jak vybrat správný?

Vypadá to jednoduše, ale vlastně je to docela věda. Postrojů pro psy existuje spousta druhů. Špatným postrojem však můžete psovi ublížit! A co je nejhorší, na prodejním webu vám klidně napíšou, že je postroj vhodný na sport, i když vůbec není. Nabízím vám proto (snad) ucelený přehled všelijakých typů, se kterými se můžete na českém trhu setkat.

Kdy zvolit postroj místo obojku?

Na obojku je pes velmi dobře ovladatelný, protože platí zásada „kam jde hlava, tam jde tělo.“ Ovšem pozor, jakékoliv (i nechtěné) škubnutí škodí krční páteři. Pes vám málokdy řekne, že ho bolí za krkem, a pozná to až fyzioterapeut. A když už je ve hře fyzioterapeut, znamená to, že psovi už opravdu není do skoku a ve finále to odnese i vaše peněženka. Zkuste si všímat, jak často psovi na běžné procházce trhnete krkem (ať už záměrně či omylem). Pokud se to děje častěji, postroj by byl na místě. Druhá, velmi typická situace, kdy je na místě postroj zvážit – pes, který na vodítku tahá jako blázen a škrtí se. V první řadě by samozřejmě bylo fajn, kdybyste ho naučili netahat. Jak na to si můžete přečíst třeba v tomto pěkném článku o tahání na vodítku. Pokud se vám ale pes stále škrtí a vy už jste to s výcvikem vzdali, tak ho netrapte a pořiďte mu postroj. Postroj zpravidla usnadňuje tahání a dělá ho pohodlnějším – nemyslete si tedy, že psa postrojem tahat odnaučíte. Ale pozor, ne každý postroj je na tahání vhodný. I když se pes neškrtí, ještě to neznamená, že ho postroj v tahu nemůže omezovat jinak. Aby se v tom čert vyznal, že? Tak se na to pojďme podívat.

Krátký vs. dlouhý postroj

Dlouhý postroj (Zero DC)
Krátký postroj
  • Krátký postroj – končí zhruba v půlce zad. Čím blíže k hlavě je upnuté vodítko, tím lépe psa ovládáte. Na druhou stranu (ostatně to vyplývá z logiky věci) je váha méně rozložená a soustředí se do přední části těla. Většina těchto postrojů je určena spíše na běžné procházky a občasný tah, nikoliv pro profesionální tahače.
  • Dlouhý postroj je určený pro aktivní tah, tedy pro sporty jako canicross, do spřežení a podobně. Pes táhne celým tělem, což mu umožní se do toho pořádně opřít, váha se hezky rozloží a psa by nemělo nic škrtit, dřít a omezovat. Na běžné procházky se nehodí.

Jak má postroj sedět z anatomického hlediska?

Jde hlavně o to, jak je řešena přední část postroje, na co psovi při tahu tlačí a zda omezuje pohyb horních končetin. Podívejme se na psí anatomii (obrázek níže). Vidíme lopatku (1) a ramenní kloub (2). Ramena by se měla pohybovat pokud možno volně. Mezi rameny je jakási prohlubeň – pes nemá klíční kost, mezi předními končetinami tedy vidíme až kost hrudní. Na ni se upíná svalstvo, které jediné drží přední končetiny. Tyto svaly vidíme na obrázku vlevo. Přesně na tuto hrudní svalovinu by měla směřovat zátěž. Postroj by měl končit na úrovni hrudní kosti, výše už by tlačil na dýchací cesty a psa dusil, jak je patrné z obrázku. Zda Vašemu psovi v tomto místě postroj sedí, můžete snadno nahmatat.

(1) lopatka, (2) ramenní kloub

Základní typy krátkých postrojů (podle anglického názvosloví):

+ neomezuje ramena
+ netlačí na dýchací cesty
– horší ovladatelnost
+ levný, všude k dostání
+ dobrá ovladatelnost
– nevhodný při tahání
+ snadno se nasazuje
– svazuje ramena
– nevhodný při pohybu
  • Ze všech tří je římský (univerzální) postroj nejlepší volbou pro notorické tahače. Váha se rozkládá podél zad a hlavní bod tlaku je oblast hrudního svalstva, ona prohlubeň mezi rameny. Můžete se setkat s kruhovým nebo trojúhelníkovitým tvarem „chomoutu“ kolem hlavy. Kruhovitý je o něco spolehlivější, trojúhelník může psovi sklouzávat na ramena a odírat je.
  • Postroj klasický neboli step-in dostal název podle toho, jak se obléká – rozepne se, položí na podlahu, pes do něj vkročí a vy ho jen zacvaknete nahoře nad lopatkami. Snadné! Vodítko se upíná blízko hlavy, takže se váha příliš nerozkládá, zato se pes dobře ovládá. Vhodný na klasické procházky pro netahavé psy.
  • Norský postroj je často prezentovaný jako sportovní, ale opak je pravdou – přední popruh jde přes ramena, takže je při pohybu svazuje a odírá, není proto vhodný na tah, běh ani stopování. Brání psovi dát hlavu pohodlně dolů. Pokud pes hodně čenichá, brzy začne tlak kompenzovat tím, že se všelijak kroutí a zatěžuje jiné části těla, než by při zdravém pohybu měl. Postroj se ale velmi snadno zapíná, což je zřejmě fakt, který přispěl k jeho velké oblibě u pejskařské veřejnosti.
Problém norského postroje tkví hlavně v tom, že stahuje ramena k sobě a pes tak nemůže volně hýbat přední končetinou – rozsah pohybu je omezen
Na kostře psa vidíme, že postroj římského typu pohyb ramen nijak neomezuje. Skládá se ze dvou kruhů spojených popruhy, takže váhu částečně rozloží i podél zad. (zdroj fotky)

Existují i další typy postrojů. Vždy se snažte použít selský rozum, podívejte se na kostru psa a na co vlastně postroj tlačí. Odpovězte si – omezuje pohyb předních končetin? Tlačí na dýchací cesty? Rozkládá váhu, nebo bude pes táhnout jen přední částí těla? Vybírejte hlavně podle aktivity, kterou se psem zamýšlíte.

Pár slov k dlouhým postrojům: Jak už jsem psala, jsou určené pro profesionálnější sportovní aktivity. To ovšem neznamená, že musíte být profík, ale když chcete, aby váš pes fakt tahal, například při canicrossu, měli byste se poradit s odborníkem. Kontaktujte profesionály, výrobci a prodejci kvalitních sportovních značek vám jistě rádi poradí (namátkou Nonstop, Zero DC, Manmat, MushGO,…). U sportů hrozí víc než kdykoliv jindy, že psovi nesprávným postrojem poškodíte pohybový aparát. 

Jakou velikost postroje zvolit? Na tohle téma naleznete na internetu víc informací než o typech postrojů, takže se nebudu tolik rozepisovat. Platí jako u obojku pravidlo dvou prstů (tzn. postroj by měl na těle sedět tak, abyste pod něj nacpali dva prsty). Postroje si lze nechat ušít i na míru. Ne vždy je to ale výhra – pes může přibrat, zhubnout nebo povyrůst. Zařezávající se postroj je bolestivý a nepohodlný, příliš volný postroj zase může sklouzávat a odírat např. ramenní kloub, což je, jak už z článku víme, rozhodně nežádoucí.

Tento článek vznikl s pomocí fyzioterapeutky Michaely Chábové, které tímto velmi děkuji za konzultace a cenné postřehy.

Srovnání vybraných krátkých postrojů, které jsou k dispozici na českém trhu (aktuální k srpnu 2020), naleznete v tomto videu od MushGo.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Kontakt

karol.murinova@gmail.com

+420 602 839 624

Karolína Jurásková

Praha, Česká republika